Sosa çözebilecek mi?

Süper Lig’de geçen haftanın konusu Fenerbahçe’nin iyi futbolu olacakken ibre deprem ve sonrasındaki maç ertelemeye çevrildi. Ali Koç neden seçildiğini ve Aziz Yıldırım’ın artık neden istenmediğini hatırlaması lazım. Özet olarak artık kimseyle kavga edilmesin, Fenerbahçe yeniden herkesin sevdiği bir takım olsun deniyordu. Aziz ile yolda devam edecekse ne farketti?

Rizespor ligin ikinci yarısına bomba gibi başladı. Galibiyet sonrası neredeyse lideri deviriyordu. Kontra ataklara çok iyi çıkıyorlar. Sergen ile yeni bir başlangıç yapan Beşiktaş mutlaka çok istekli olacak. Saldırırsa arkasında Karius gol yemek için bekliyor. İsmail Kartal beraberlik hesaplarını yapmıştır. Önerim budur.

Haftanın maçı Trabzonspor – Fenerbahçe. Evet Fenerbahçe doğru futbolcuları doğru yerde oynatarak bir ritim yakaladı. Özellikle kendi sahasında çok etkin. Jailson ve Serdar Aziz oturdu gözükse de, Dirar la birlikte her an yıkılabilirler. Delici koşularıyla Sörloth, Ekuban sorun yaratabilir. Fenerbahçe Sosa’ya yüklenecektir. Ama büyük futbolcular bu tip konuları çözebilme yeteneğine de sahiptir. Trabzon’un iki handikapı var. Nwakaeme eksik ve ikinci yarıda henüz kendilerini sınayacak zorlu bir maç yapmadılar.

Sivasspor sonunda puan kaybetti ama klasik bir yol kazası maçıydı. İlk yarıyı harcamasalardı maçı alırlardı. Gaziantep ilk yarının sonundaki etkili futbolundan çok uzak. Fenerbahçe maçında sahada yürüdüler, yetmedi Gençlerbirliği’ne de yenildiler. Bu maç onlar için çıkış maçı olmak zorunda. Sivas tam bir kontra atak takımı. Yıllar önce Mehmet Yıldız’ lı haline benziyor. Gaziantep’in yenme isteğini kontralarla geçme ihtimali yüksek. Galatasaray’ın 3 hafta maçları kolay. Lidere yaklaşacaktır. Baskının paniğini atlatabilecek mi Sivas göreceğiz.

Devre arası Alanyaspor’a iyi geldi diye düşünebiliriz ama ilk iki hafta rakipleri zaten hamur gibiydi. Yine de kendi futbolunu rakibe kabul ettirmeye çalışan bir tarzları var. Uzun vadede çözmesi daha zor rakipler için. Malatya’da Sergen’den sonra daha iyi değil. Maç eksiği de var. Sergen belki de kendini kovdurdu Beşiktaş için ortamı hazırladı bilemiyoruz. Alanya gibi motive bir takıma karşı özellikle Cisse ye karşı ne yapabilecek merak ediyorum.

Denizlispor – Gençlerbirliği maçı için fazla söylenebilecek birşey yok. Dar kadrosuyla Denizli tutunmaya çalışıyor. Genelde galibiyet serisi yakalamaz ise hep yenilen bir takım Denizli. Hemen altındaki Gençlerbirliği ile kıran kırana bir maç olacak. Ev sahibi seyirci etkisiyle kazanabilir a ama beraberlik ikisine de iyi gelecektir.

İyi haftalar.